Frygi w Kielcach

Zespół mandolinowy „Frygi” powstał w 1976r. przy świetlicy nieistniejącej już Stacji Hodowli Roślin w Scholastykowie. Od 1985r. dziewczęta i chłopcy przywdziali mundury harcerskie i stali się Harcerskim Zespołem Mandolinowym „ Frygi” działającym przy Szkole Podstawowej w Łąkiem.
25- lecie pracy artystycznej i 100- lecie skautingu w Polsce spowodowały, że mandoliniści z Łąkiego udali się w dniach 12-25.07.2010 na 37. Harcerki Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej do Kielc. Jest to największa impreza kulturalna w Polsce, w której biorą udział zespoły, muzyczne, teatralne, taneczne i folklorystyczne w różnych kategoriach wiekowych, zarówno z kraju, jak i z zagranicy.
W trzecim dniu po przyjeździe do Kielc, harcerze z Łąkiego wystąpili w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w konkursie promocyjnym, wykonując utwory: „Widziewiak- polka” z. Mateckiego oraz „Taniec węgierski” nr 6 J. Brahmsa, zdobywając aplauz pełnej widowni, w tym dużej grupy młodzież z Ukrainy, Białorusi i Izraela.
Po przeglądzie konkursowym, w dniu 17 lipca, odbył się korowód festiwalowy ulicami miasta, a po nim w Parku Miejskim im. St. Żeromskiego z rąk prezydenta Wojciecha Lubawskiego klucze do bram miasta przejęli harcerze. Wśród nich dh A. Skrętny z zespołu.
Podczas festiwalu zawsze odbywają się warsztaty artystyczne. Kolejny już raz z Frygami spotykał się na nich wybitny pedagog i muzykolog profesor Jerzy Szczyrba z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który po zakończeniu zajęć napisał w kronice „ … ładnie grają i uczciwie ćwiczą”.
W wolnych chwilach młodzi muzycy z Łąkiego zwiedzili w Kielcach muzea: Narodowe, Szkolnych lat Stefana Żeromskiego, Zabawkarstwa. Podziwiali jaskinię „Raj” oraz ruiny zamku Władysława Łokietka w Chęcinach. W drodze do Kielc zwiedzili Ciechocinek, natomiast w drodze powrotnej ruiny Huty Żelaza w Samsonowie, odwiedzili również dąb Bartek.
„Frygi” koncertowały dla mieszkańców Kielc w kościele św. Franciszka z Asyżu, u o. Kapucynów, przed koncertem Gospodarze - Gościom, a także świętokrzyskiego wizytatora oświaty w Kielcach Lucjana M. Pietrzczyka, kurator pani Małgorzaty Musioł oraz dla Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jakubasa. Podczas swych koncertów oraz korowodu i jarmarku prezentującego dorobek i kulturę swojego regionu członkowie orkiestry kwestowali na rzecz powodzian. Do puszek uzbierali 966,45 zł.
Mandoliniści nie tylko ładnie grają, ale i pięknie prezentują się w układach scenicznych. Udowodnili to na Koncercie Galowym Laureatów w sobotę 24.07.2010r. maszerując do własnych utworów: „Marsz harcerzy” i Bratnie słowo”. Gala odbyła się w Hali Legionów, w której swe mecze rozgrywają szczypiorniści VIVA TARGI Kielce pod wodzą B. Venty.
Mandoliniści z północnej wielkopolski wyróżniono „ZŁOTĄ JODŁĄ”. Krzykom, pląsom, piskom, tańcom nie było końca.
W dniu 20 lipca 2010 r., przed pomnikiem Harcerzom Poległym za Ojczyznę, ośmiu harcerzy z 51 DH z Łąkiego złożyło Przyrzeczenie Harcerskie.
„Frygi” i kierownictwo zespołu za pośrednictwem prasy gorąco dziękują sponsorom, dzięki którym mogli zdobyć najwyższy laur festiwalu i przeżyć niesamowitą przygodę:
Urzędowi Gminy w Lipce, Zakładowi Konstrukcji Stalowych „Almet” Sp. z o.o w Koszalinie, Zespołowi szkół w Łąkiem, Związkowi Gmin Krajna w Złotowie, Starostwu Powiatowemu w Złotowie, Gospodarstwu Rolnemu Piotra Skrętnego w Kiełpinie, firmie Euromasz S.J. Schienke w Lipce, Hurtowni Polska Kazimierz Bieluszko w Lipce, Zespołowi Szkół w Debrznie, Nadleśnictwu Lipka, Hufcowi ZHP Złotów.
Galeria







