Polski lud się nie da!

W dniach 29-30 stycznia w Złotowie w Zespole Szkół Elektro-Mechanicznych odbył się zlot harcerski z okazji 65. rocznicy powrotu Ziemi Złotowskiej do Macierzy. Po zakwaterowaniu odbył się apel na którym omówiony został plan zlotu, zasady gry terenowej oraz zasady bezpieczeństwa. No i zaczęło się. W odstępach 15 minutowych grupy harcerzy wyruszyły na szlak. Mimo niesprzyjającej pogody drużyny zdobywały kolejne punkty kontrolne. Mobilna ciepła herbata rozgrzewała zmarzniętych i wychłodzonych. Po powrocie czas na zasłużony odpoczynek. Rano 30 stycznia harcerze wzięli udział w konkursie plastyczno- literackim z okazji 65 rocznicy przyłączenia ziem do macierzy. Nad prawidłowym przebiegiem czuwała pwd Iwona Kowalska.
Akcja rekonstrukcji rozpoczęła się o godzinie 12.00 w pobliżu siedziby Hufca ZHP. Od wiaduktu pojawił się zwiad polskich żołnierzy który napotkał kilku Niemców . Dochodzi do starcia a potem wycofania się zarówno patrolu polskiego jak i Niemców. Patrol wraca do oddziału i melduje dowódcy o zaistniałej sytuacji. W tym czasie trwają przygotowania Niemców w pobliskim parku do obrony. Po rozpoznaniu sytuacji dwie kolumny polskich żołnierzy powoli maszerują ulicą Piasta i docierają do parku miejskiego. Wywiązuje się walka. Niemieckie karabiny maszynowe strzelają do patrolu i reszty kolumny polskich żołnierzy. Trwa zacięta walka. Niemcy powoli wycofują się w głąb parku i umacniają pozycję. Do polskich żołnierzy ulicą Nieznanego Żołnierza wojskowym pojazdem przyjeżdża gen. Kieniewicz, przeprowadza inspekcję i zapoznaje się z sytuacją. Żołnierze zdobywają most, którego zacięcie bronili Niemcy. Oddziały niemieckie wycofują się w głąb parku gdzie giną. Natarcie dochodzi do budynku starostwa, z którego w jednym z okien zostaje ściągnięta faszystowska flaga, a na jej miejsce zostaje zawieszona flaga polska. Z głośników słychać Rotę.
Po rekonstrukcji wszyscy udali się na cmentarz wojenny, gdzie odbył się Apel Poległych.
Harcerze złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy polskich i radzieckich w walce o wyzwolenie Złotowa, na trasie Złotów - Kujan. Po zakończeniu uroczystości, uczestnicy obchodów zostali zaproszeni na grochówkę wojskową. Po powrocie do Zespołu Szkół Elektro-Mechanicznych odbył się apel podsumowujący gdzie zostały wręczone nagrody.
Komendantem zlotu był pwd. Grzegorz Tyluś, zastępcą pwd. Bogusław Pańczyniak, kwatermistrzem hm. Eugeniusz Lipiński.
Galeria

















