DMB 2013 - Zlot w Okonku

Członkowie ZHP w rocznym planie pracy, oprócz innych działań na rzecz drużyn i środowiska, ujmują zloty drużyn. To ulubiona forma spotkań, bo daje możliwość wymiany doświadczeń i dobrej harcerskiej zabawy. Tak było i tym razem. 1 marca w okoneckim gimnazjum odbył się zlot Hufca ZHP Złotów z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W spotkaniu uczestniczyło 147 harcerzy z 11 drużyn naszego hufca: 1DHNS - Jastrowie, 6 DH - Święta, 15 DH - Okonek, 31 DH - Złotów, 40DH - Jastrowie, 43 GDH - Zakrzewo, 51 DH - Łąkie, 4DSH - Zakrzewo, 17 DSH - Złotów, 31 DSH - Złotów, 87DSH - Lotyń
Do ważnym elementów harcerskich spotkań należy wspólne przeżywanie ważnych dla harcerzy chwil i kultywowanie tradycji śpiewania harcerskich piosenek. Podobnie było i tym razem. Pierwszego dnia zlotu, podczas uroczystego świeczkowiska rozpoczynającego zlot kilkoro harcerzy z 15 DH Okonek i 51 DH "Frygi” z Łąkiego złożyło przyrzeczenie harcerskie, a hm. Maria Rumińska – komendantka hufca wręczyła instruktorom i oddelegowanym z drużyn harcerzom dyplomy i znaczki związane z objęciem przez PREZYDENTA RP PROTEKTORATU NAD HARCERSTWEM oraz podziękowała zaproszonym gościom za wsparcie jakiego udzielają harcerzom na terenie gminy Okonek. Uczestników zlotu swoją obecnością zaszczycili:
- p. Lidia Sameć – przewodnicząca Rady Miejskiej,
- p. Mieczysław Rapta – Burmistrz Miasta Okonek,
- p. Jan Węglowski – dyrektor Gimnazjum Okonek,
- p. Małgorzata Lewandowska- Apryas – dyrektor Szkoły Podstawowej w Okonku,
- p. Anna Osojca – dyrektor Publicznego Przedszkola w Okonku,
- p. Małgorzata Ufnowska -
- p. Alina i Mariusz Pietrzyk – Rodzinny Dom Dziecka w Okonku,
- p. Tomasz Kubiak – Prezes OSP Okonek,
- p. Zbigniew Kwiatkowski – komendant Policji w Okonku,
- p. Wiesław Polewski – komendant Straży Miejskiej,
- ksiądz Dariusz Rybiński
- członkowie Bałtyckiego Stowarzyszenie Miłośników Historii PERUN z Koszalina.
To nie koniec atrakcji tego dnia. Było jeszcze prawdziwe wojskowe ognisko. Otóż, na zaproszenie gości z Koszalina harcerze uczestniczyli w żywej lekcji historii. Przy akompaniamencie akordeonu, gitary i harmonijki mogli słuchać ciekawych opowieści i podziwiać oryginalne mundury żołnierskie oraz broń z okresu II wojny światowej. To spotkanie było dużym przeżyciem i pozostawiło niezapomniane wrażenia.
Sobota, drugi dzień zlotu, to czas, gdy harcerze, realizując powierzone im zadania, doskonalili posiadane umiejętności i zdobywali nowe. Najważniejszych zajęcia tego dnia to:
- kształtowanie umiejętności strzelania z łuku do tarczy,
- sprawdzenie umiejętność posługiwania się szyfrem semaforowym- szyfrowanie przy użyciu chorągiewek sygnalizacyjnych i odczytywanie wiadomości,
- układanie z liny, przy instruktażu jednego z członków drużyny, symbolu harcerskiego,
- podjęcie próby chodzenia na szczudłach.
Harcerze uczestniczyli też w prowadzonych przez p. Małgorzatę Ufnowską zajęciach z zakresu gospodarki leśnej, a podczas zabawy biegowej na Górze Tecławskiej zapoznali się z pionierką, zasadami zachowania bezpieczeństwa podczas zwiadu oraz zasadą przygotowania ekwipunku na wyprawy w terenie Zajęcia zlotowe zakończyły się o godzinie 1600 apelem podsumowującym. Wszystkim drużynom wręczono nagrody - harcerskie saperki ufundowane przez komendę hufca oraz mapy terenów Okonka i powiatu złotowskiego, a także kalendarze i drobne upominki od Nadleśnictwa Okonek i Urzędu Miasta w Okonku.
Ta wspaniała impreza nie mogłaby się odbyć bez życzliwego wsparcia wielu ludzi, dlatego wszystkim serdecznie dziękujemy, a szczególne podziękowania kierujemy do dyrektora szkoły p. Jana Węglowskiego i jego załogi.
Galeria










